PTTK AE / fju-bździu / książki
Zdobywcy Świata - Katarzyna Wierzba

Bohaterowie książki Katarzyny Wierzby, "Zdobywcy świata", tworzą świat romantycznych desperatów nie mogących żyć bez podróżowania. Na co dzień robią to, o czym wielu z nas tylko marzy. Odkrywają ostatnie już białe plamy na mapie świata, popularyzują osiągnięcia badaczy, inspirują do wyruszenia w świat. Skutecznie zarażają swoją pasją innych. Znamy ich z telewizji, książek, czasopism. Są wśród nich polarnicy, grotołazi, ludzie nauki, dziennikarze, lekarze... Łączy ich nie tylko pasja odkrywania, podróżowania, ale i przynależność do elitarnego THE EXPLORERS CLUB - światowego Klubu Odkrywców w Nowym Jorku.
Opowieści o ich przygodach, przedsięwzięciach, pragnieniach i celach uświadamiają, że niewiele jest granic, których nie można przekroczyć dzięki wytrwałości i determinacji.

Blondynka Śpiewa w Ukajali - Beata Pawlikowska

Blondynka śpiewa w Ukajali. Nowe przygody w Ameryce Południowej.
Publikacja z serii "Na Krańce Świata" to pierwsza książka polskiego autora wydana przez National Geographic. Podróżniczka i pisarka, Beata Pawlikowska, opowiada w niej o pełnej przygód wyprawie po peruwiańskich bezdrożach. Trasa podróży prowadzi z Limy do Iquitos przez egzotyczne krajobrazy: niebotyczne Andy i bujną nadamazońską dżunglę. Barwna relacja przedstawia m.in. podróż statkiem niewolników, spotkania z legendarnymi Amazonkami, burzliwe dzieje amazońskiego kauczuku, historię odkrycia Amazonki, a także niezwykłe przepisy kulinarne. Czytelnik dowie się z nich, jak przyrządzić pieczoną świnkę morską i wspaniałą, aromatyczną kawę. Znajdzie też odpowiedź na pytanie, czy ryby wciąż śpiewają w Ukajali...
Książkę wzbogacają wspaniałe zdjęcia i dowcipne rysunki autorstwa Beaty Pawlikowskiej. Ponad 120 fotografii

Naga Góra - Reinhold Messner

Reinhold Messner jest pierwszym w świecie zdobywcą Korony Himalajów. W roku 1970 on i jego brat Gunther wspinali się na Nanga Parbat uznawaną za niemożliwą do przejścia flanką Rupal. Ich zwycięstwo zamieniło się w klęskę, kiedy Gunther zginął przysypany lawiną podczas zejścia ścianą Diamir. Oskarżany o brawurę i egoizm, obwiniany za śmierć brata Reinhold po wielu latach powraca na kartach tej książki do dramatycznych przeżyć z wyprawy.

Lama oraz inne opowieści - Zygmunt Skibicki

Jest to książka o miłości. Miłości do gór, bo jeśli chodzi o morze - przyznaje autor - to bliskie mu jest jedynie... Morskie Oko. Ale o górach wie wszystko. O Bieszczadach, Tatrach, Gorcach... O polskich górach, które zdeptał z ojcem, potem z synem i marzy, żeby nauczyć miłości do gór wnuki. (...) Książka jest nie tylko smakowitą lekturą, ale także rodzajem dyskretnego przewodnika, który uczy nas jak zachować się w górach. Wobec przyrody, którą trzeba chronić i wobec ludzi, którym trzeba pomagać. W górach nie można być obojętnym, nawet kosztem własnych przyjemności; tam najłatwiej jest poznać, kto jest kim w podstawowym sensie człowieczeństwa. Nie ma jednak w opowiadaniach Skibickiego taniego dydaktyzmu, za to wiele inteligentnego humoru, trochę autoironii, zawsze błyskotliwe puenty.

aktualizacja: 12.05.2006
Koło PTTK nr 7 przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie,
Oddział Akademicki w Krakowie