PTTK AE / poradnik / Bezpieczeństwo w górach

Bezpieczeństwo w górach
Poznanie zasad bezpieczeństwa w górch jest niezbędne przed wyjściem na szlak. Postaram się przybliżyć tu nieco zasady jego zachowywania i wzywania pomocy. Najpierw jednak przedstawię niebezpieczeństwa grożące w górach.
Opracowując tę część serwisu korzystałem z książki Macieja Tertlisa 'Podręcznik turystyki górskiej - Lato', którą gorąco polecam. Są tam dokładnie opisane niebezpieczeństwa i to, jak sobie z nimi radzić.

Mgła, chmury
Spotkałem się z osobą, która śmiała się z tabliczki: Schronisko: 3 min. Tymczasem podczas gęstej mgły często nie widać budynku oddalonego o 50 kroków! W tym wypadku na nic nie zda się kompas, gdyż nie widać żadnego punktu odniesienia. Do wzywania pomocy najlepszy w jest gwizdek. W czasie mgły mniejszej mapa i kompas są bardzo przydatne w celu określenia swojego położenia. Znacznie pomogą w tym charakterystyczne punkty terenu jak potoki, położenie polan, żleby... Podczas mgły przydaje się system nawigacji satelitarnej GPS. Wykorzystaj najmniejsze przejaśnienie na określenie swego położenia.

Ciemność
- jeżeli szlak nie jest trudny i dobrze oznakowany, mając latarkę (najlepiej czołówkę, możesz iść dalej, do najbliższego schroniska. Jednak jeśli nie czujesz się pewnie, lepszym rozwiązaniem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do przenocowania. Staraj się unikać chodzenia wieczorem po górach. Lepiej jest zejść wcześniej do schroniska czy na biwak, niż narażać się na nieplanowane spędzenie nocy w górach.

Zimno
Niska temperatura jest bardzo niebezpieczna. Nie możesz doprowadzić do wyziębienia organizmu. Pamiętaj, że bardzo duża ilość ciepła zostaje wypromieniowana przez głowę. Zapnij więc kołnierz i załóż czapkę. Na ręce nałóż rękawiczki lub schowaj je do kieszeni. Nie można doprowadzić też do ochłodzenia stóp. W przypadku przymusowego postoju (np. wypadek) aby obronić organizm przed wychłodzeniem należy się przykryć. Bardzo dobra jest folia NRC, którą powinieneś mieć zawsze w apteczce. Przykrywając się folią zwróć uwagę na to, aby błyszcząca jej strona była skierowana w kierunku ciała, a nie na zewnątrz.
Nie siadaj na zimnych przedmiotach (skałach, łańcuchach), zawsze podkładaj coś pod pupę.
Gdy wieje wiatr, a masz na sobie przepoconą koszulkę lepiej jest ją zdjąć i założyć coś suchego.
UWAGA!
Wychłodzenie jest bardzo niebezpieczne! Obniżenie temperatury ciała o kilka stopni może prowadzić do śmierci! Jeżeli znajdziesz się w sytuacji, gdy ktoś będzie w takim stanie, należy niezwłocznie wezwać pomoc!

Przegrzanie
- czyli udar cieplny. Może zdarzyć się także w dni pochmurne, gdyż występuje w wyniku działania promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego. Charakteryzuje się gwałtownym bólem głowy, uczuciem gorąca, zaczerwienieniem twarzy, nudnościami, wymiotami, skurczami żołądka i mięśni nóg, ciężkim oddechem, zaburzeniami wzroku i słuchu, może doprowadzić do utraty przytomności. Chorego należy odizolować od słońca, posadzić w pozycji półsiedzącej z głową umieszczoną wyżej niż reszta ciała, podawać dużo zimnych płynów zawierających roztwór soli (1 łyżeczka na litr wody) i schładzać ciało kompresami. Gdy chory wymiotuje nie wolno podawać słonych napojów.

Odwodnienie
jest również bardzo niebezpieczne. Przy dużym wysiłku fizycznym organizm może wydalać 1-2 litrów wody na godzinę (w normalnych warunkach: 1-2 litrów na dobę). Musisz pamiętać o zabieraniu ze sobą w góry sporej ilości płynów. Szczególnie przy wysokich temperaturach należy dużo pić. Jeżeli po drodze mijasz źródła - uzupełnij zapas wody. Chłodna woda jest lepiej absorbowana przez organizm. Jedną z pierwszych oznak odwodnienia jest suchy język. Jeżeli mocz zmieni kolor na ciemnozłoty - jest to zły znak. Kawa, herbata, alkohol zazwyczaj potęgują utratę płynów przez organizm. Jeżeli możesz - lepiej pij soki i napoje energetyczne.

Burze.
Gdy zobaczysz zbliżającą się burzę, unikaj przebywania na otwartych przestrzeniach, pod pojedynczymi lub wysokimi drzewami, na graniach, w okolicach metalowych przedmiotów takich jak łańcuchy, klamry, drabinki. Unikaj strumieni, stawów.
Odległość od burzy można obliczyć mnożąc czas pomiędzy błyskiem a hukiem przez 330 (wynik otrzymasz w metrach) - lub przez 0,33; wynik w kilometrach.

Zmęczenie.
Staraj się w miarę możliwości przeplatać dni wędrówki z dniami odpoczynku.

Ambicja
- z nią nie można przesadzać! Jeśli nie jesteś pewny, że sam pokonasz trasę, postaraj się znaleźć towarzysza, który w razie czego ci pomoże. Nie rób w górach tego, na czym się nie znasz. Nie próbuj wspinaczki, gdy nie masz o tym zielonego pojęcia. Lepiej wydać parę złotych i zapisać się na odpowiedni kurs.
Bądź ostrożny. 95% wypadków w górach jest wynikiem bezmyślności lub podstawowych błędów ludzkich.

 


źródło: http://www.turystyka-gorska.pl/ autor: Konrad Boguszewski

aktualizacja: 12.05.2006
Koło PTTK nr 7 przy Akademii Ekonomicznej w Krakowie,
Oddział Akademicki w Krakowie